Pomáhame, pretože chceme
Od vzniku občianskeho združenia v roku 2017 sme ako dobrovoľníci odpracovali na desiatkach stretnutiach viac ako 7000 dobrovoľníckych hodín po celom Slovensku čím sa radíme medzi najaktívnejšie dobrovoľnícke združenia na Slovensku.
S priateľmi z radov ochrany prírody a životného prostredia v štátnej správe a tretieho sektoru pravidelne organizujeme okrem práce v teréne aj prednášky o prírode, rôzne kurzy a aktivity pre deti a dospelých. Medzi ne patrí napríklad výroba vtáčích búdok, domčeky pre netopiere, výroba predmetov z prírodných materiálov, riešime význam a dôležitosť indoor a outdoor hier, denné tábory pre deti, zážitkovú pedagogiku.
Dlhoročne sme súčasťou aj mnohých teambuilingov pre firmy. Stretnúť sme sa mohli priamo alebo cez našich partnerov s bohatým programom so zamestnancami značiek ako ZSE, Slovenské elektrárne, IBM, Lenovo, FinGO, Jacobs, DHL a ďalšími známi značkami.
Už pred samotným vznikom OZ sme spolupracovali s Mestskými lesmi v Bratislave pri aktivitách na podporu životného prostredia. Prečisťovali sme okolie bratislavskej Partizánskej lúky a Kačína od náletových drevín, upravovali breh rieky Vydrica, maľovali altánky a športoviská na Partizánskej lúke.
Počas zimy 2018/2019 sme začali organizovať niekoľko desiatok podujatí v rôznych mestách po celom Slovensku s cieľom prikrmovania vtáctva. Okrem Bratislavy sme s mnohými dobrovoľníkmi prikrmovali napríklad v Košiciach, Nitre, Zvolene, Liptovskom Mikuláši, Prievidzi, Nových Zámkoch, Prešove a ďalších menších či väčších mestách, dokonca aj za našimi hranicami v Brne. V druhej polovici roku 2019 sme túto aktivitu rozšírili o rozmiestňovanie vtáčích búdok, hmyzích a motýlích hotelov a domčekov pre rôzne ďalšie živočíchy, ktoré žijú v parkoch, rekreačných zónach a priamo v mestskom prostredí okolo nás. Práve tieto činnosti pretrvávajú dodnes a cez naśich partnerov pribúda množstvo ďalších dobrovoľníkov, ktorí sa tomu venujú ďalej. Vtáčie kŕmidlá a búdky sa stali aj obľúbeným programom mnohých detí na základných školách Bratislave s ktorými spolupracujeme vrátane spoločnej výroby, prednášok a umiestnenia.
Nadobudnuté skúsenosti z terénu odovzdávame aj cez eventy Škola v prírode, ktorých sa zúčastnili tisicky ôsôb na rôznych miestach v kempoch a voľnej prírode.
Mnohé naše skúsenosti od apríla 2023 prenášame aj do nášho priestoru na Jasovskej 1 v bratislavskej Petržalke. Priestor sa nám podarilo získať vo výberovom konaní od mesta Bratislava čím sa môžeme ešte viac priblížiť verejnosti. Čakajú nás výzvy s možnosťou sa celoročne stretávať a odovzdávať tak nadobudnuté vedomosti cez rôzne workshopy, prednášky, denné tábory, kvízy a podobne širokej verejnosti záujemcov, primárne rodičom s deťmi a našim sympatizantom pri realizácii nových projektov.
Vybudovali sme stabilnú základňu dobrovoľníkov vo všetkých vekových kategóriách. Na naše stretnutia často prichádzajú rodičia s deťmi, starými rodičmi, jednotlivci či skupinky kolegov alebo kamarátov. Niektoré akcie sa konajú ako eventy cez geocaching, mnoho ich však ide priamo pre verejnosť. Podporujeme interakcie medzi rôznymi vekovými kategóriami a vymieňame si skúsenosti. V priebehu minulého roka (2022) sme začali spolupracovať aj s organizáciami venujúcimi sa deťom s nerovnomerným vývinom (služba včasnej intervencie) a ešte skôr sme zapojili do našich aktivít aj bratislavské základné školy.
Naše skúsenosti sme s pokorou preniesli aj medzi naších partnerov v zahraničí a začali tak spoluprácu s ochranárskymi organizáciami v Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Rumunsku, Bulharsku, Nemecku a Českej republike.
SME HRDÍ NA NAŠE VÝSLEDKY, LEBO POMÁHAME, PRETOŽE CHCEME!
Permoníci sú ľudia
Katarína Vallová
predsedníčka OZKatarína maká nielen pre prírodu, ale aj písmenami za klávesnicou, aby sme sa dokázali uchádzať o nové partnerstvá a potešili tak matičku prírodu pravidelnými novinkami od ručného náradia, cez ochranné pomôcky, výsadbu tisícok drevín, vtáčimi búdkami a mnohými ďalšími vecičkami využitých v teréne vďaka jej atramentovému peru.
Úloha v OZ: projekty, verejné súťaže, štatutár
Poznávacie znamenie: atramentové pero
Obľúbený nástroj: hrable
Geocaching nick: Labuťka81
Júlia Gecziková
podpredsedníčka OZJúlia sa stará o plynulý priebeh všetkých potrebných papierovačiek a dozor nad organizovanými eventami. Aktívne sa zapája manuálnou prácou do pripravených akcií. Počas vzácnych chvíl, kedy nie je v oblakoch si vždy uchmatne silné vidly alebo hrable s ktorými rada relaxuje.
Úloha v OZ: Posledné slovo pri podpise
Poznávacie znamenie: neustále niekde lezie
Obľúbený nástroj: vidly
Geocaching nick: geJulie
Vzťah k prírode a Geocaching
Pri zrode OZ Permoníci nás spojila celosvetová hra Geocaching. Spoločné záujmy so vzťahom k prírode preniesli aj do priateľstva a spoločného úsilia v rámci aktvít ozetka.
Členovia OZ Permoníci v roku 2024 z radov hry Geocaching:
Katarína (Labuťka81)
Júlia (geJulie)
Miro (mimino84)
Miro (Ringiš)
Peter (hudecof)
Peťo (pgasparik)
Petra (myšpet)
Kamil (JaSaHram)
Roman (CR(G)EO)
Martin (Yoki666)
Juraj (kapplan)
Peter (SimonCooper.sk)
Braňo (branio)
Michal (misoba)
A veľa, veľa sympatizantov a priateľov, ktorí nás opakovane podporili aktivitami v teréne. Ďakujeme za spoluprácu!
Naši Partneri
OBROVSKÉ ĎAKUJEME patrí partnerom, ktorí výrazne podporili naše činnosť a projekty.