Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Geostudnička 8

6 mája, 2023, 9:30 - 14:00

Na Turíce sa spájajú kresťanské významy so starými symbolmi z predkresťanskej éry. Tento sviatok je okrem cirkevného významu spojený s otváraním studničiek a so sadením májov. V kresťanskej tradícii sú Turíce sviatkom zoslania Ducha Svätého na apoštolov v Jeruzaleme. Po rozšírení kresťanstva do oblasti dnešného Slovenska, zmenila sa aj forma turíčnych sviatkov. Nebolo však ľahké potlačiť pôvodnú symboliku – niektoré pohanské zvyky ktoré naši predkovia praktizovali na Turíce v určitej forme vydržali dodnes.
Starí slovania prinášali dary k studničkám a obetovali duchom domáce zvieratá (dnešný symbol obetovania baránka). Aj výraz „turíce“ pochádza od slova Tur, ktorý patril k pôvodnej symbolike. Tieto zvyky sa spájali so začiatkom jarných prác. Jedným zo znakov je použitie zelenej farby. Domov sa nosili zelené ratolesti a bahniatka ktoré mali ochranné vlastnosti. Ratolesti mali za úlohu priťahovať dobré sily a chrániť pred zlými silami. Ďalším prejavom bolo (zameraným proti zlým silám) bolo aj práskanie bičom na lúkach a turičné vatry.

Najznámejšou dochovanou tradíciou je tzv. otváranie studničiek. Studničky v chotároch museli byť obradne vyčistené a upravené. Chotár s nevyčistenou studničkou postihli duchovia nedostatkom vlahy.

Dodnes je tiež (hlavne na dedinách) rozšírené stavanie májov – osekaných vysokých stromov, briez niekde tiež smrekov, bohato vyzdobených farebnými mašľami. Máje sa stavajú pred domy, kde majú dievku na vydaj, ale tiež jeden centrálny pre celú dedinu do centra obce. Tento symbol je centrom pozornosti – máje sa stavajú so spevom a ľudovou hudbou. K tradíciám patrí aj voľba „hlavného mládenca“ – kráľa.

zdroj: wikipedia – Ľudové tradície na Slovensku

Milí geopriatelia, pozývame Vás na pracovný event, výsledkom našej snahy by mala byť studnička „Stará vŕba“ upravené okolie pramenišťa.
Prístup na miesto stretnutia je asi 300m od obce Úhorná smer Krásna Hôrka.

Tradične bude geokofola a geoguláš.

Stretneme sa na súradniciach eventu:
N 48° 42.320 E 020° 39.980

UTM: 34U E 475451 N 5394753

v sobotu 6. mája 2023 o 9:30 do 14:00

Jaro55, OZ Permoníci a kamzikFerko

 

Táto aktivita je podporená Nadáciou Pontis, Nadačným fondom Slovenskej prenosovej elektrizačnej sústavy.

Podrobnosti

Dátum:
6 mája, 2023
Čas:
9:30 - 14:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://www.geocaching.com/geocache/GCA5WNV_geostudnicka-8

Organizátori

OZ Permoníci
Jaro55

Miesto udalosti

Úhorna
Úhorná
Gelnica, Košický kraj 05566 Slovenská republika
+ Google Map
Telefón:
0949805187