Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

NPR Devínska Kobyla VII

2 apríla, 2022, 10:00

Devínska Kobyla

Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla je chránené územie ležiace v Bratislavskom kraji neďaleko miesta, kde sa rieka Morava vlieva do Dunaja.
Cieľom ochrany je najmä jedinečná fauna a flóra obývajúca xerotermné biotopy a významné geologické a paleontologické lokality. Nachádza sa tu mnoho chránených a ohrozených druhov rastlín aj živočíchov. Na ich záchranu sú nevyhnutné niektoré systémové opatrenia slúžiace na obnovu a udržanie jedinečných biotopov, od ktorých závisí ich prežitie a ďalšie prosperovanie.

V roku 1964 bolo toto územie s rozlohou 1 011 157 m² vyhlásené za Národnú prírodnú rezerváciu a platí tu 4. stupeň ochrany.

 

Cieľ: Obnovova vzácnych suchomilných a trávnatých porastov.

Čo robíme: Budeme upratovať na kopy popílené jasene mannove a iné náletové dreviny, aby sme vyčistili cenné stepné lúčky pre orchidey, hlaváčiky jarné a poniklece. Mnohé už budú kvitnúť a uprataním náletov vytvoríme miesto pre ďalšie.

Svahy Devínskej Kobyly boli kedysi spásané a takmer bez stromov. Kvôli umelej výsadbe borovice čiernej, šíreniu inváznych drevín a dlhodobej absencii pastvy bola veľká časť vzácnych suchomilných biotopov zarastená a degradovaná. Z tohto dôvodu sa snažíme vzácne lokality obnoviť – jednak odstránením náletov a nepôvodných drevín a v druhom kroku rozširovaním pastvy na tieto vyčistené lokality.

 

Kedy, kde, ako?

Stretneme sa na súradniciach v sobotu 2.4.2022 od 09:58 do 12:02 .
Ak prídeš neskôr ako začneme, nájdeš nás na svahu v okolí súradníc, stačí sa rozhliadnuť.

Pracovné rukavice a potrebné náradie zabezpečím, ale ak máš vlastné určite potešia.

Potrebné písomné povolenia budú k dispozícii.

UPOZORŇUJEM na náročný terén vo svahu, nutná pevná obuv.

Vo vlastnom záujme akceptuj zákazy vstupu mimo vyznačených chodníkov s výnimkou priameho presunu na súradnice eventu na čo povolenie mám. Záleží od toho z akej strany prídeš, tak pekne rozumne.

Podrobnosti

Dátum:
2 apríla, 2022
Čas:
10:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://coord.info/GC9NXEZ

Organizátor

Simon Cooper (OZ Permoníci)

Miesto udalosti

NPR Devínska Kobyla
Modrý náučný chodník
Bratislava, 84110 Slovenská republika
+ Google Map