Syseľ
Syseľ pasienkový alebo syseľ obyčajný (lat. Spermophilus citellus alebo nesprávne Citellus citellus) je poľný hlodavec žijúci v strednej, juhovýchodnej Európe aj na území Slovenska. Výskyt na Slovensku bol doložený na 42,3 % územia. Bežne sa s ním môžeme stretnúť v okolí letiska M. R. Štefánika neďaleko Ivanky pri Dunaji. Je to chránené zviera. Žije pri poliach a lúkach. Podľa Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov syseľ pasienkový patrí medzi zraniteľné druhy, trend celkovej populácie je klesajúci.
Je zákonom chránený, spoločenská hodnota je 497.90 € (Vyhláška MŽP č. 579/2008 Z. z.) a prísne chránený aj podľa Bernského dohovoru, príloha II. Podľa smernice Európskej únie o biotopoch voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín patrí medzi druhy, pre ktoré je potrebné vyhlasovať osobitné územia ochrany – územia európskeho významu. Na Slovensku je predmetom ochrany v 18 územiach európskeho významu.
Žije v kolóniách, ktoré môžu mať niekoľko desiatok, až stoviek jedincov. Až šesť mesiacov v roku, od októbra do marca, prežije v zimnom spánku. Sysle sú lúčne a poľné hlodavce, ktoré žijú v poľných dierach. Hrabe prechodné a trvalé nory. Má dva vchody, jeden šikmý a jeden kolmý. Vchod meria 7 – 12 cm. Rozmnožuje sa len jedenkrát za rok, od mája do júna rodia samičky po 25 dňoch gravidity 3 – 8 mláďat. Premnožujú sa v cykloch 7 – 9 rokov.
Event
Tieto eventy a pomoc dobrovoľníkov sú nesmierne dôlezité.
Na letisku v Bratislave žije naša najvačšia kolónia sysľov na Slovensku. Každoročne pri jarnej migrácii mnohé z nich opustia bezpečie letiska a usídlia sa v jeho okoli, kde ich život smutne končí pri orbe polí, pod kolesami áut alebo pri zastávaní priemyselných a obchodných zón.
Preto budem v období od 7.3 do 20.3.2022 vykonávať prikrmovania a záchranné odchyty týchto dobrodruhov pozdĺž plochy letiska.
Na jednej strane zachránime kopec jedincov, ktoré by nemali perspektívu a pravdepodobne by zahynuli. Na druhej strane ide o záchranu lokalít Chtelnica, Boleráz, Nové Zámky, Veľký Lél a podporu lokalít založených Pezinok, Lakšarska Nová Ves a Beznisko kam budeme syslíky prevážať. Na mnohých miestach už majú veľmi zlú genetickú štruktúru a príchod nových jedincov ju zlepší a zabráni ich kolapsu. Okrem toho vytvorime aj zakladne pre odchov v ZOO Bojnice.
Bude to veľmi náročné a systém prikrmovania a následného odchytu si povieme až na mieste, keďze to stojí na počasí, počte ľudí a ochotnom človeku s autom, ktorý sa mi prihlási čo najskôr .
Potrebujem teda pomôcť s prikrmovaním sysľov slnečnicou pozdĺž plochy pred odchytom, aby si sysle zvykli na potravu, nemigrovali ďalej, ľahsie sa dali chytiť a zároven išli do nových domovov v lepšej kondícii.
Ide o veľmi dlhé úseky, šlo by o prikrmovanie z auta alebo na bicykli v skorých ranných hodinách. Slnečnicu zabezpečím a ak by si mal záujem sa zúčastniť viacerých prikrmovačiek spolu so mnou aj na vlastnom aute tak ti rád prispejem aj na PHM.
Počas samotných odchytov budú pasce rozmiestnené po celej ploche a tam budeme potrebovať pomoc so sledovaním pascí (ďalekohľadom) a ohlásením keď sa nejaky chytí, aby si ich určení odborníci mohli prísť vziať, označkovať a bezpečne prepraviť do nových domovov.
My so sysľami nijak nemanipulujeme!
Event sa koná pod dozorom Štátnej ochrany prírody Slovenskej republiky v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou a Bratislavským regionálnym ochranárskym združením.
Hlavný dozor nie je nik iný ako celoeurópsky hlavný odborník na sysle a terénny zoológ Ervín Hapl.
Miesto a termín:
Sobota, 19.3.2022, v čase od 9:00 do 10:00 h.
Stretneme sa pri pozorovateľni lietadiel pri letisku M. R. Štefánika.