Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Panský diel

23 októbra, 2023, 17:30 - 19:00

Pozývame ťa na ďalšiu z podvečerných dobrovoľníckych rýchloviek! Opäť nás privíta Územie európskeho významu Biskupické luhy, konkrétne Prírodná pamiatka Panský diel.

Budeme tu pomáhať obnovovať vzácny pasienok s orchideami tak, že ho budeme vyslobodzovať spod náletových drevín.

Čaká nás pálenie starých kôp (ak okolnosti a počasie dovolia) a vystrihávanie a vyrezávanie náletov. Práca sa nájde pre všetky vekové kategórie, nežné i drevorubačské vzrasty. Samozrejme si povieme niečo aj o významnosti daného miesta a prečo našu pomoc potrebuje.

A svojou prítomnosťou nás možno poctia aj naše živé kosačky.

Čo si priniesť? Pre skoré stmievanie je nepochybne vhodná čelovka. Ak máte nejaké svoje obľúbené rukavice či pákové nožnice či pílku, neváhajte ich zobrať so sebou. Ak nie, nevadí, všetko máme na požičanie. Nezabudnite sa prosím obliecť a obuť pracovne a zobrať si pitný režim.

V rámci prechádzky však môžeš zájsť aj kúsok vedľa a vychutnať si atmosféru jazera na Kopáči.

Pôvodne sa tu nachádzal borovicový lesík s nízkou enviromentálnou hodnotou, ktorý tu pred vyše storočím nasadili Lónyayovci na pozemkoch, ktoré odkúpili od Ostrihomského arcibiskupstva. Borovice mali spevniť sypkú pieščitú pôdu a dodnes sa nachádzajú okolo jazera.

Samotné jazero malo vzniknúť ako prieskumná ťažba štrkopieskov v osemdesiatych rokoch počas výstavby vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Vtedy vznikla aj široká betónová cesta takmer do stredu ostrova, ktorá je aktuálne prerušená pre výstavbu nového premostenia Biskupického ramena.
Hovorí sa, že sa ťažilo až do hĺbky 30 metrov, ale pravdu tušia len potápači. Najmä z východnej strany má pomerne plytký breh, v strede je však hlboké.
Kúpať sa tu oficiálne nedá, preto sa ani nezisťuje čistota vody. Aj tak sú však brehy jazera takmer nonstop počas letných mesiacov plné hlúčikov ľudí, ktorí si užívajú zvláštnu atmosféru miesta uprostred lužného lesa.

 

Kedy?

V pondelok 23.10.2023 od 17:30 do 19:00 h., na lokalite Prírodná pamiatka Panský diel.

Podrobnosti

Dátum:
23 októbra, 2023
Čas:
17:30 - 19:00
Udalosť Kategória:
Webstránka:
https://coord.info/GCAEDV8

Organizátor

OZ Permoníci

Miesto udalosti

Prírodná pamiatka Panský diel
Prírodná pamiatka Panský diel
Bratislava, 821 06 Slovenská republika
+ Google Map