Cerová vrchovina z Wiki
Má pretiahnutý tvar od západu k východu. Zhruba jednu polovicu územia obklopuje Juhoslovenská kotlina, druhá polovica tvorí štátnu hranicu s Maďarskom. Maďarská časť pohoria je označovaná ako Cserhát.
Cerová vrchovina vznikla v posledných fázach vulkanickej činnosti na území Slovenska pred cca šiestimi až dvoma miliónmi rokov. Najvyššie miesta tejto oblasti sú Karanč (728 m), Šiator (660 m), Ragáč (536 m) a Veľký Bučeň (514 m).
Cerová vrchovina má bohatý, relatívne nenarušený prírodný potenciál a preto bolo toto územie s rozlohou 162 km² vyhlásené v roku 1989 Chránenou krajinnou oblasťou Cerová vrchovina. Jej súčasťou sú početné národné prírodné rezervácie. Veľmi cennou je národná prírodná rezervácia Šomoška. Bola vyhlásená už v roku 1954 a je to hradný vrch zo vzácnym príkladom rozpadu čadiča na stĺpovité päť a šesťboké hranoly – Kamenný vodopád, ktorý patrí k európskym raritám. Zrúcanina hradu na vrchole pochádza zo 14. storočia, na svahoch pod hradným vrchom sú vzácne spoločenstvá listnatých lesov.
K zaujímavým chráneným prírodným pamiatkam patrí Pohanský hrad a Hajnáčka – zrúcanina gotického hradu zo 14. storočia na skalnatom kopci vulkanického pôvodu.
V sopečných horninách boli nájdené úlomky kostí zvierat žijúcich v treťohorách. Z chráneným prírodným pamiatkám patria napríklad Ragáč, Sprašový odkryv pri Radzovciach alebo Soví hrad. Soví hrad je archeologické nálezisko z doby kamennej a bronzovej. Ide o čadičový vrchol s menšou náhornou plošinkou a kráterom nad obcou Šurice.
PRÍBEH
Pri obci Drňa (okres Rimavská Sobota), pánubohu za chrbtom, žije jeden gazda so synom, ktorý ako jedni z posledných mohykánov ešte pasú a doja kravy. A pastvou jemne zabŕdajú aj do krásnych poniklecových svahov lokality Pieskovcové chrbty.
Ale ozaj len jemne a to je chyba, lebo trebalo by viac, aby tie poniklece nezarástli. Už sme ich aj namotali, že začnú viac pásť aspoň jeden svah, kde je poniklecov najviac, ale kravy majú radi čerstvú trávu a tak treba plochu pripraviť. A čo je najlepšie na odstránenie porastov kríkov a starej suchej trávy? No predsa náš zápal k pomoci prírode, píly, krovinorezy a OHEŇ!
Gazda sľúbil, že i grassfed beef guláš navarí (hoci pritom stále pochybovačne krútil hlavou, že neverí, že do Drne by niekto prišiel poniklecom na pomoc).
A TEDA
Čo navrhuje Štátna ochrana prírody v rámci menežmentových opatrení?
Odstraňovanie sukcesných drevín, prípadne bylín a vyhrabávanie stariny na nelesných pozemkoch
Odstraňovanie inváznych druhov rastlín
Zabezpečenie vhodných pobytových podmienok bioty po dohode s obhospodarovateľom
Eliminovať zastúpenie nepôvodných druhov drevín
Špeciálny manažment poľnohospodárskych plôch z titulu ochrany živočíšnych druhov (chrapkáč, drop a drobné pernaté vtáctvo, alebo cicavce)
Kombinovaná pastva (napr. oviec a dobytka so stádom s veľkosťou primeranou únosnosti pasienka) na nelesných pozemkoch
Kombinovaná pastva a kosenie (napr. jarné kosenie s následným prepásaním územia) na nelesných pozemkoch
Čo budeme robiť my: píliť, sekať, hrabať a vyhrabávať, čistiť, prenášať. Náradie zabezpečím.
Prečo: Pre zachovanie krásy slovenskej prírody ďalším generáciam, lebo to vzácne nenecháme stratiť cez invázky
Kedy: V nedeľu, 26. februára 2023 od 08:30 do 11:00.
Kde: N 48° 15.597 E 20° 7.180
Drňa, okres Rimavská Sobota
Ďakujem za pomoc!
Simon Cooper
Menežmentové práce sú vykonávané na základe platného písomného povolenia pod číslom 3454/2020-6.3 vydaným Ministerstvom životného prostredia SR, odbor štátnej správy ochrany prírody a krajiny. Pre účely kontroly kópia dokumentov bude k nahliadnutiu počas eventu u ownera.